Gimnazjum w Pecnej

Wieczór kulturalnych niespodzianek

Niezwykła atmosfera towarzyszyła wszystkim mieszkańcom Pecnej i okolic, którzy zjawili się w dniu 15 lutego późnym popołudniem w Gimnazjum
w Pecnej. Wyjątkowy nastrój został stworzony za sprawą niecodziennych artystycznych i kulinarnych doznań, a wszystko to dzięki inicjatywie Pani dyrektor Lidii Szyrej.

Tegoroczne środowiskowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Kultura na prowincji”.  Program wieczoru obfitował w różnorodne artystyczne prezentacje – można było obejrzeć przedstawienie teatralne, wysłuchać koncertu, uczestniczyć w malarskim wernisażu, miło spędzić czas w urokliwej kawiarence, a nawet posilić się wykwintnym, staropolskim żurem.

Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie ze szkolnej grupy „TeAtrium”, którzy pod kierunkiem Wojciecha Morawskiego przygotowali adaptację fragmentów jednoaktówki pt. „Miłość bliźniego” rosyjskiego dramaturga Leonida Andriejewa. Młodzi bohaterowie wieczoru wspaniale wcielili się w trudne, teatralne kreacje. Dynamiczna gra aktorów, komiczne dialogi oraz wyraziste metaforyczne przesłania były znakomicie odczytywane przez widzów. Gimnazjaliści udowodnili, że posiadają olbrzymie umiejętności a teatr jest ich pasją.

Kolejny punkt wieczoru stanowił krótki koncert, który zaprezentowała Ewa Buksalewicz – Moskal. Znana nauczycielka, uwrażliwiająca na sztukę i pobudzająca artystyczne talenty w kilku szkołach gminy Mosina, przeniosła zebranych w urokliwy świat sentymentalnych, pełnych emocji i przesłań melodii. Można było nucić m.in. utwory Okudżawy, Cohena czy grupy Varius Manx. Występ stanowił bardzo wyrazisty i wzruszający wstęp do wrażeń, które kryły się na pierwszym piętrze szkoły.

Po opuszczeniu teatralno-koncertowej sali goście udali się do szkolnej „Galerii na piętrze”, gdzie prezentowanych było ponad 40 dzieł mosińskiej artystki. Obrazy Ewy Buksalewicz – Moskal ukazywały różnorodną tematykę. Można było podziwiać portrety, martwe natury, kwiaty, dworki, pejzaże, sceny rodzajowe oraz tancerki. Prace artystki zachwycały bogactwem kolorystycznej gamy, sposobem nakładania barwnych plam, szczerością i ekspresją.

Widzowie byli zachwyceni kunsztem artystycznych przeżyć. Piękne i wzniosłe chwile towarzyszyły im także w momencie odwiedzin w tkliwej, pełnej ciepła i nastroju kawiarence. Młodzież - skupiona w szkolnej grupie wolontariatu, pod opieką pań: Małgorzaty Jankowiak, Magdaleny Grosy i Marii Bartkowiak – zadbała o słodki poczęstunek. Wolontariusze – niczym profesjonalni kelnerzy – roznosili ciepłe napoje, podawali ciasta (wypieki przygotowane przez rodziców) i dbali o atmosferę. Każdy z gości mógł także skosztować wspaniałego, opartego na tradycyjnej recepturze staropolskiego żuru. O ciepły posiłek zadbali członkowie koła kulinarnego prowadzonego przez pana Przemysława Biernata.

Przeżycia duchowe, smaki kulinarne i całokształt wrażeń wyniesionych z Gimnazjum w Pecnej złożyły się na ocenę wieczoru. Wszyscy odwiedzający naszą szkołę podkreślali, że nieustannie warto odwiedzać nasze gimnazjum, gdyż tylko w ten sposób można dostrzec jego wyjątkowy, kulturalny – pod każdy względem – klimat.

Impreza została uwieczniona na kamerach i aparatach fotograficznych przez członków grupy redakcyjnej pod kierunkiem Pana Jakuba Szeszuły.

Dziękujemy młodzieży, rodzicom i wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.

Dziękujemy, także naszym Gościom, którzy razem z nami delektowali się tą wspaniałą imprezą.

Do zobaczenia na następnych spotkaniach środowiskowych w czerwcu.

Fotoreportaż

W imieniu organizatorów – dyrektor Lidia Szyrej