„Pożółkłe fotografie” Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Pecnej

16 lutego to dzień niezwykły w historii naszej szkoły. Na środowiskową uroczystość  z cyklu „Pożółkłe fotografie” przybyli nie tylko uczniowie, ale także mieszkańcy Pecnej i okolicznych wsi. Przybyli także Pani Anna Balcerek – Kałek Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i  Sportu Urzędu Miejskiego w Mosinie, Radny Powiatu Poznańskiego Pan Jacek Szeszuła, Dyrektor LO w Kościanie, Dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Pecnej ,Pracownicy Policji, Nadleśnictwa Konstantynowo, Rada Rodziców,   Radny Pecnej.  Szczególną radość sprawiła nam obecność seniorów naszej miejscowości. Cieszymy się, że w tym szczególnym dniu byliście Państwo z nami. „Pożółkłe fotografie” to Święto Szkoły, to dzień poświęcony Patronowi szkoły Powstańcom Wielkopolskim. Jak powiedział Tadeusz Różewicz „Ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia, to jest ta mała najbliższa Ojczyzna”. Wybór Powstańców Wielkopolskich na Patrona naszego gimnazjum to świadectwo szacunku, podziwu wobec tego niezwykłego zrywu jakim było Powstanie Wielkopolskie. Kim byli powstańcy z przełomu 1918/1919 roku.  Najczęściej zwykłymi ludźmi, którzy porzucili wszystkie zajęcia, by wziąć udział w walce o to co tak bardzo wytęsknione – Wolną Polskę. Dziś po tylu latach od tych wydarzeń wiedza o tym niezwykłym czynie jest przekazywana młodzieży, a postawa Powstańców stała się  dla nich wzorem. Po zwiedzeniu szkoły wszyscy udali  się oglądać wystawę „Mosina w starej fotografii”. Kuratorem wystawy był mgr Mieczysław Janik.  Nasi goście zapalili światełko pamięci w Kąciku Patrona Szkoły. Ten szczególny dzień był dniem świątecznej powagi i dumy, że znów mogliśmy złożyć hołd bohaterskim Powstańcom.

O stronę gastronomiczną uroczystości zadbał Pan Przemysław Biernat z kółkiem kulinarnym. Było wzruszenie polały się łzy i przywołano mnóstwo, mnóstwo wspomnień. Serdecznie dziękuję naszej wspanialej młodzieży za uświetnienie tej środowiskowej imprezy, Pani Magdalenie Grosy za jej przygotowanie, Pani Ewie Buksalewicz – Moskal za oprawę muzyczną, Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom Administracji i Obsługi szkoły. Szczególne podziękowania dla Pani Danuty Helak za namalowanie pięknego portretu (poniżej). Wspaniała atmosfera sprawiła, że wszyscy świętowaliśmy do późnego wieczora.
Do zobaczenia w przyszłym roku.

Lidia Szyrej
fot. Jakub Szeszuła, Julia Złoto Zuza Kaczmarek

Link do galerii na fejsie.