MOSINA – 75 rocznica

rozstrzelania mieszkańców z okolic mosiny

            W dniach 17 i 18 października 1939 roku w bożnicy żydowskiej uwięzionych zostało przez miejscowych Niemców 20 obywateli miasta i okolicy. W skali całej Polski, akcja ta była przygotowywana od wiosny 1939 r. pod kryptonimem „Tannenberg”, a jej celem było fizyczne zniszczenie żywiołu polskiego. Zakładnicy stanęli 20.X.1939 r. przed fikcyjnym sądem doraźnym, oskarżono ich o działalność antyniemiecką w okresie międzywojennym. 15 z nich skazano na karę śmierci i rozstrzelano przed posesją nr 9 w Rynku (obecnie Plac 20 Października). „Sąd” nie udowodnił „winy” pięciu z zakładników. Uratowali się: Władysław Kleiber, Władysław Hertig, Władysław Litke, Bolesław Morkowski, Jan Mansfelski oraz ksiądz proboszcz Rakowski z Żabna.

Zwłoki zamordowanych pochowano na cmentarzu parafialnym w Mosinie. Nagrobek z betonu, część środkowa wyższa z krzyżem oraz płaskorzeźbą figuralną przedstawiającą 3 postacie rozstrzelanych. Części boczne niższe, z wyrytymi nazwiskami pomordowanych:

 

Kołtoniak Franciszek

Kozak Stanisław

Jaworski Stanisław

Frankowski Wincenty

Królak Józef

Roszczak Antoni

Baraniak Ludwik

 

Frąckowiak Jan

Szymański Alojzy

Bartkowiak Piotr

Cierżniak Józef

Kujath Alojzy

Lewandowski Józef

Matuszak Wiktor

Gawron Roman Stefan

 

 

Obok mogiły złożono ziemię pochodzącą z hitlerowskich obozów śmierci i miejsc straceń znajdujących się w lasach koło Mosiny.

Żródło:

www.zolnierzewolnosci.pl/portal/pl/W_rocznice_zbrodni_Jacek_Szeszula.html

www.gazeta-mosina.pl/2009/zdarzylo-sie-to-w-samym-sercu-miasta/Inne publikacje

Fotorelacja na fejsie

Przygotowała: Ola Stachowiak