„ Dobroć, która zna granice nie zasługuje na to miano” Marie von Ebner-Eschenbach

Gimnazjum w Pecnej we współpracy z Nadleśnictwem Konstantynowo przystąpiło do ogólnopolskiej akcji charytatywnej „ Choinki Nadziei”. Młodzież nasza chętnie przystąpiła do przygotowań. Kiedy wszystko było już zapięte na ostatni guzik – a więc choinka od naszych przyjaciół z Nadleśnictwa, dekoracje i pamiątki przygotowane przez naszych uczniów, piękny program artystyczny no i oczywiście bus z Nadleśnictwa – udaliśmy się do Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego w Śremie. W przedstawieniu wystąpiły uczennice kl. IA, IB, IIA i IIB, które następnie wręczyły samodzielnie wykonane upominki i złożyli życzenia pacjentom i pracownikom zakładu. Punktem kulminacyjnym wizyty było uroczyste przekazanie przez nas choinki otrzymanej z Nadleśnictwa Konstantynowo. Choinka została ubrana w ozdoby własnoręcznie wykonane przez uczennice. Wszyscy czuli się bardzo szczęśliwie. Zarówno pensjonariusze jak i nasi uczniowie. Były łzy, wiele uśmiechów i radości. Były też rozmowy przy herbatce i słodkościach oraz zaproszenie na przyszły rok.

Nasza akcja miała na celu ukształtować szlachetne postawy wśród młodego pokolenia, uwrażliwiając ich na problem ludzi samotnych, starszych i schorowanych. Ta wizyta  była dla wszystkich wielkim przeżyciem. Uczniowie uczą się wrażliwości na potrzeby innych, a ludzie samotni czują, że ktoś o nich pamięta. Akcja „ Choinki Nadziei” to akcja, która nie tylko daje nadzieję pensjonariuszom, a także uczy naszych wychowanków empatii i wrażliwości.

Akcja ta odbywała się pod patronatem Fundacji Ekologicznej Arka – która ogłosiła ogólnopolski konkurs na najpiękniejsze działania zorganizowane w ramach akcji „ Choinki Nadziei”. Konkurs przebiegał w dwóch etapach:

1.      Etap pierwszy – szkoły nadsyłały relację z przeprowadzonych działań

2.      Etap drugi – na portalu społecznościowy Facebook zostało przeprowadzone głosowanie  internautów, którzy mieli za zadanie wybrać najciekawszą inicjatywę

Radość nasza była wielka, gdy 18 lutego br. otrzymaliśmy statuetkę i dyplom „ Laureat ogólnopolskiego konkursu na najpiękniejszą akcję „ Choinki Nadziei”.

Dziękujemy Nadleśnictwu Konstantynowo za współudział w akcji. To nie pierwszy nasz wspólny sukces. Myślę, że w odpowiedzi na zaproszenie pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczego nie zapomnimy o odwiedzinach  w przyszłym roku.

Lidia Szyrej