„Jest taki Dzień…”

Święta Bożego Narodzenia to czas niepowtarzalny, szczególny, wyrażający swój osobliwy nastrój. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej świątecznej akcji charytatywnej pod piękną nazwą „Choinki Nadziei”. Tegoroczna edycja promuje wolontariat młodzieży w domach pomocy społecznej, kształtując tym samym szlachetne postawy wśród młodego pokolenia, uwrażliwiając na problem ludzi samotnych, starszych i schorowanych. Nasi uczniowie przygotowywali się do tej akcji pod okiem pedagoga szkolnego Magdaleny Grosy.  17  grudnia 2013r. pojechaliśmy do Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego w Śremie , aby podzielić się odrobiną świątecznego ciepła z jego pacjentami. W przedstawieniu bożonarodzeniowym wystąpiły uczennice z klasy IA, IB, IIA i IIB gimnazjum w składzie: Weronika Wojciechowska, Katarzyna Ratajczak, Agata Winter, Kinga Ratajszczak, Paulina Haremza, Weronika Halaburda, Patrycja Cieleńska. Aktorzy wręczyli samodzielnie wykonane drobne upominki i złożyli życzenia pacjentom i pracownikom zakładu opieki, dzieląc się opłatkiem. Wszyscy wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Jednak punktem kulminacyjnym było uroczyste przekazanie przez nas pięknej choinki otrzymanej z  Nadleśnictwa Konstantynowo. Zapach igliwia, różnokolorowe ozdoby i rozmigotane lampki podkreśliły jeszcze niesamowitą magię i szczególny nastrój chwili oraz dostarczyły wielu pozytywnych emocji wszystkim uczestnikom spotkania. Choinka została ubrana w ozdoby własnoręcznie wykonane przez uczennice naszej szkoły. Sądzimy, że akcja ta uświadomiła większości z nas potrzebę pamiętania o ludziach starszych, chorych a często także samotnych. Uczniowie zostali obdarowani słodyczami i przepiękną Szopką Bożonarodzniową wykonaną przez pensjonariuszy. Pani dyrektor podziękowała za współpracę i gorąco zaprosiła do ponownego odwiedzenia swoich podopiecznych. Relacja z naszej szkolnej akcji „Choinki Nadziei”, została zamieszczona na stronie www.gimnazjumpecna.pl . Ta świąteczna wizyta jest  dla nas wielkim przeżyciem. Uczniowie uczą się ciepła i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, a ludzie starsi i samotni, których odwiedzamy mogą poczuć, że ktoś o nich pamięta. „Choinki Nadziei” to akcja, która nie tylko daje nadzieję pensjonariuszom, lecz także uczy naszych wychowanków empatii i wrażliwości. W przyszłym roku z przyjemnością weźmiemy w niej udział !

Co o akcji sądzą jej uczestnicy:

Kinga: Czułam szczęście, że mogę dla nich wystąpić. Gdy już podzieliliśmy się opłatkiem gospodarze zaprosili nas na ich występ – teatrzyk cieni. Łza kręciła się w oku. Na koniec wszyscy spotkaliśmy się przy wspólnej herbatce.

Kasia: Było pięknie. Czułam się szczęśliwa, że mogę zrobić coś dla innych. Na zawsze zapamiętam ten dzień.

Patrycja: Trochę stresowaliśmy się przed naszym pokazem, ale okazało się, ze nie było ku temu powodu. Pensjonariusze ośrodka bardzo się cieszyli, że do nich przyjechaliśmy.
 Gdy łamaliśmy się opłatkiem wszyscy byli bardzo wzruszeni. Wyjazd dostarczył nam wiele wrażeń i chciałabym pojechać w przyszłym roku.

Weronika: Dzień z pensjonariuszami był bardzo wzruszający. Choinka, łamanie się opłatkiem, kolędy, teatr cieni – wszystko to sprawiło, że było cudownie i niepowtarzalnie.

Weronika: Podczas pobytu w ośrodku odczułam jakieś „ciepło w sercu”. Wspólne śpiewanie kolęd, opłatek, jasełka, a także wspólna herbatka ze świątecznym pierniczkiem wprowadziły nas wszystkich w niepowtarzalną magię świąt.

A więc do zobaczenia w przyszłym roku!
Magdalena Grosy